پیوستن پنج اسقف انگلیکان به کلیسای کاتولیک رم

 

http://www.kaldaya.net/2010/News/11/Nov08_4.jpg

واتیکان اسقفان ناراضی را دعوت نموده تا به کلیساس کاتولیک بپیوندند.

 

پنج اسقف انگلیکان به کلیسای کاتولیک رم میپیوندند و واتیکان تصمیم دارد برای استقبال از انگلیکان های ناراضی تدابیری اتخاذ نماید.

این حرکت شامل سه اسقف شاغل و دو اسقف بازنشسته است.

طبق اعلام واتیکان گروههایی از انگلیکان ها میتوانند به کاتولیکی بپیوندند به شرطی که اصالت آیین مذهبی کاتولیک را حفظ نمایند.

علت ایجاد شکاف در میان انگلیکان ها ؛ همجنس خواهی آنان و انتصاب زنان به عنوان کشیش و اسقف هست. اسقف اعظم کانتر بوری ( Canterbury ) اظهار نموده که استعفای اسقفان مایه تاثر و تاسف است.

تمامی مردان دارای حق رای و دستیاران اسقف خصوصا آنهایی که در خلیفه گری فعالیت داشتند ، این حرکت را شروع نمودند. اسقفان ناراضی ؛ اسقف ابسفیلت (Bishop of Ebbsfleet ) و معاون ایشان ، کشیش  آندره برنهام (Andrew Burnham )  ؛ اسقف ریچربرو (Bishop of Richborough ) و معاون ایشان کشیش کایت نیوتن (Keith Newton ) ؛ اسقف فولهام (Bishop of Fulham ) و معاون ایشان کشیش جان بردهورست (John Broadhurst ) هستند.

اینان به تبعیت از اسقف ریچربرو (Bishop of Richborough ) و معاون ایشان کشیش ادوین بارنز (Edwin Barnes ) و اسقف بالارات (Bishop of Ballarat ) در استرالیا و معاون ایشان کشیش دیوید سیلک (David Silk. ) ؛ به کلیسا خواهند پیوست.

خبر مبنی بر اینکه اسقف بورهام و نیوتن به کلیسای کاتولیک میپیوندند تکذیب نشده است.

نام این اسقفان به عنوان اسقفان پروازی معرفی شده است چرا که تصمیم کلیسای انگلیکان در سال 1992 مبنی بر انتصاب زنان به عنوان موعظه کننده را قبول ننمودند.

در حالی که  اسقفی ، جایگاه مخصوصی در کلیسا دارد و موقعیت سر اسقفی و اعتبار و اقتدار او از ابتدای

تشکیل کلیسای اولیه توسط مسیح و رسولانش از  2000 سال پیش دست به دست گشته و به او رسیده.

اسقف بورهام و نیوتن و بردهوست که به عنوان اسقفان پروازی نامیده شده اند ؛ و در کلیسای انگلستان اسقفان اعظم بودند ؛ به طرح کشیش شدن بانوان رای منفی دادند.

خبرنگار bbc گفت که یک اسقف همواره اسقف است و این باید برای کلیسا یک اتفاق تکان دهنده باشد در حالی که انگلیکان ها کاملا خونسرد با این موضوع برخورد نمودند.

اسقف بردهورست غ رهبر اصلی و سنتی جماعت انگلو_کاتولیک (Anglo-Catholic ) معروف به پیشقدم در ایمان غ در ماه اکتبر اعلام نمود که به رم باز خواهد گشت.

در آن حوالی کنگره سنت پیتر درفولکستون (Folkestone ) ، اولین جماعتی بودند که پروسه ترک کلیسای خود و پیوستن به  کلیسای کاتولیک رم را آغاز نمودند.

کریستوفر نایت (Christopher Knight ) یک الهی دان ( تئولوژیست) و عضو گروه پیشقدم در ایمان اظهار داشت که گروهی مشتمل بر 800 نفر ایمانداران انگلو._کاتولیک ؛ اقدام به ترک کلیسای خود خواهند نمود و این عمل کلیسا را متاثر خواهد کرد.

سخنگوی مذهبی تایمز ، روت گلدهیل (Ruth Gledhill ) به bbc گفت که این خبر میتواند عاملی باشد که صدها و یا حتی هزاران نفر از مردم را سریعا دنباله رو راه اسقفان بگرداند.

وی گفت : گرچه این  موضوع بسیار عادی به نظر می آید ولی با توجه به اینکه عده کمی از مردم عزم به ادامه راه خود دارند میتوانند نیرویی باشند برای بقای انگلیکان ها و مقابله با مشکلات پیش آمده.

این جنبش توسط کلیسای کاتولیک در انگلستان و ولز گزارش شد.

در یک مجمع ف پنج اسقف فرمودند : ما متاسفیم از اینکه طی 30 سال اخیر، تحت تاثیر اتفاقات روزمره ، شاهد جدایی انگلیکان ها و کاتولیک ها هستیم.

طرح واتیکان برای ساختار جدید ؛ پاسخ سخاوتمندانه به رویداد های گوناگون به واتیکان برای کمک و جسارت ؛ ابزار جدید جهانی هستند برای بررسی اتحاد مسیحیان.

برای این است که ؛ در حالیکه کلیسای انگلستان که همیشه ادعا داشته که ، ایمان دارد به کلیسای واحد و نخستین و هزارساله و ایمان دارد به باورها و قوانین خود در حالیکه احساس میکند که میتواند مسائل را بهتر کند و در غیر اینصورت آنها را به روال عادی خود بگذارد.

بر این اساس در سالهای اخیر خواسته های خود را به منظور پیشرفت و تعالی ، مستقلانه به اجرا در آورده که دستگذاری زنان در مقام اسقفی یکی از نمونه های بارز آن  است.

اسقف بردهورست اذعان نمود: که پشت پرده در جهت به زوال کشیدن موقعیت کلیسای انگلیکان  انگلستان فعالیت مینمود.

اسقف اعظم کانتربوری ، دکتر روان ویلیامز( ( Dr Rowan Williamsگفت : من امروز در نهایت تاسف  با استعفای اسقفان آندره برنهام و کایت نیوتن که  تصمیم گرفتند آینده شان را تحت ساختار جدید واتیکان  سپری کنند ؛ موافقت مینمایم.

ما برای آنها در مراحل بعدی خدمتشان در کلیسا آرزوی خوبی داریم و من بسیار سپاسگزارم به خاطر ایمانداری و خدمت بی شائبه آنان در کلیسای انگلستان طی سالهای متمادی.

اسقف آلن هوپس (Bishop Alan Hopes ) ، یکی از اسقفان داوطلب کلیسای کاتولیک رم در خلیفه گری وست مینستر (the Westminster ) ، گفت : که کلیسا از تصمیم متخذه پنج اسقف استقبال مینماید.

وی افزود: در جلسه هفته آینده ما ، اسقفان کاتولیک انگلستان و ولز ، کنفرانس  خود را در رابطه با ساختار جدید واتیکان ارائه خواهند داد و استقبال گرمی از طرف ما از آنان به عمل خواهد آمد.

 

 

 

منبع : BBC

 ترجمه: ادیت عیشویی