مجله پرتو نور انتشار 43 شماره 1 سال 1892

اخبار روزانه ( 117 سال قبل )

در عصر حاضر هر روز از طریق رسانه های گروهی اخبار روزانه زیادی از تمام جهان به سمع و نظر ما می رسد .اخباری که اتفاقات مختلف دنیا را شامل می شود . حال بیایید نگاهی به اخبار 117 سال قبل بیاندازیم و ببینیم که در آن زمان اهم اخبار چه چیزهایی بوده است ؟

28 ژانویه : دکتر یوحنا و آقای آلن از آمریکا به اینجا رسیدند . آقای آلن نقشه مربوط به یک بنا و حیاط را برای تاسیس یک مدرسه فنی و حرفه ای طرح ریزی کرده اند . مدتی طولانی است که منتظر چنین اقدامی بودیم تا مدرسه ای ساخته شود تا در آن حرفه های مختلف آموزش داده شوند و اکنون به لطف خدا این امر انجام خواهد پذیرفت . دکتر یوحنا درجات عالی را در رشته پزشکی از دانشگاه نیویورک کسب کرده و هم اکنون با پیشنهاد گروه میسیونرها به ایران تشریف آورده اند .

آقای وشارد و آقای گرانت از شهر خارپوت کتابـــهایی را برای ما فرســــتاده انـــد . آین آقایان از راه سلماس وان تفلیس به شهر خارپوت عزیمت کرده بودند و از طرف اهالی شهر با احترام زیاد مورد استقبال قرار گرفتند . در نزدیکی شهر نزدیک به 200 سوار کار به استقبال آنها آمده و هنگام ورودشان به شهر تمام ناقوسها به صدا در آمدند . در جلسه اولی که با حضور آنها تشکیل شده بود در حدود 1200 نفر شرکت کرده بودند .

کلیسای جدید در شهر تبریز که بنای بسیار زیبایی شده است در 20آذر دست گذاری گردید . کشیشان و میسیونرها در این روز حضور داشتند و جمعیتی بالغ بر 300 نفر که بیشتر آنها جوانان ارمنی بودند در این روز باشکوه شرکت کرده بودند .روزهای یکشنبه کلیسا مملوء از جمعیت می شود .

اکنون که سال قدیمی کم کم رو به اتمام می رود بهتر است که کمی به زندگی خودمان در سال گذشته بیاندیشیم و ببینیم که آیا در این سال با افراد در صلح و آرامش بوده ایم ؟ آیا گناهان دیگران را بخشیده ایم همانطور که ما نیز انتظار داریم خداوند عیسی مسیح گناهان ما را ببخشد ؟ آیا کارهای واجبی را که می بایست انجام میدادیم به پایان رسانده ایم ؟ آیا به راحتی می توانیم بگوییم که سال قدیمی را بدون گناه و ناراستی پشت سر گذاشته ایم  ؟

سال جدید بر همه شما عزیزان مبارک باشد .

خواننده عزیز سال نو مبارک  . اگر سال جدیدی که پیش رو داری برایت شادی و یا حتی ناراحتی به ارمغان آورد مطمئن باش که اگر خدای خود را محبت نمایی همه این خوبیها و ناراحتیها مصلحتی است که برای خوبی خود تو می باشند . امسال در تمام کلیسا سال جدید با هفته دعا شروع می شود . آیا واجب نیست که از خداوندمان در سال جدید نیز همانند هرسال و یا حتی بیشتر طلب نعمت و برکت نمائیم ؟

از این شماره به بعد در اخبار اشعه های نور تاریخ بابلی و کلدانی نیز چاپ خواهد گردید . در سالهای اخیر نوشته هایی  که از خرابه های شهرهای بابل و آشور بدست آمده کمک زیادی در جمع آوری اطلاعات مربوط به این تاریخها کرده اند . هرچند که خوانندگان عزیز اطلاعات بیشتری را در مورد سرزمین هایی که در آنجا زندگی می کنیم و زمانی مهد تمدن بوده اند را بدست خواهند آورد .

تابستان گذشته تابستانی بسیار باصفا و عالی بوده است . بارش باران را در فصلهای مناسب سال شاهد بوده ایم و هوای بسیار خوب و تمیز داشته ایم . محصولات در زمان مناسب رسیده و جمع آوری شده اند . در زمانی که همه منتظر باران بودند تا محصول سال بعد را کشت نمایند  با بارش باران همه کشاورزان محصولات خود را بر روی دامنه کوه کاشته و اکنون بارش برف شروع شده است . زیرا که بدون باران و برف زمین کشت بسیار سریع به زمین بایر تبدیل می گردد .

اخبار داخلی

آقای ساعد الملک حاکم ارومیه به حاکمیت کل آذربایجان انتصاب گردید و تخت ایشان در شهرتبریز خواهد بود . جناب امیر تومار حاکم ارومیه گردیده است . ایشان یازده سال قبل بر عبدالقادر و کردهای شهر مراغه غلبه کرده و بر آنها پیروز شد . از انتصاب ایشان به این مقام بسیار خوشحال هستیم . جناب آقای علی خان به حاکمیت ساوجبلاغ انتصاب گردید .

قتل خانم مریم دختر عیوض روستای دیگاله به اشتباه گمان می شد که عده ای از مسلمانان اقدام به این کار کرده اند ولی اینک به نظر می رسد که تعدادی از جوانان دیگاله بدون هیچ علتی با شلیک گلوله به صورتش او را به قتل رسانده اند . این کار حماقت و نادانی این جوانان را می رساند . یک زن کشته می شود ,   تعدادی از جوانان قاتل شده و باعث زحمت و رنج یک روستا می گردند . یکی از دوستان این جوانان به این ماجرا اقرار کرده است .

با بارش شدید برف محصولات روستای گور از بین رفته و بسیاری از اهالی این روستا برای یافتن غذا به اطراف پناه برده اند . صدها از اهالی این روستا در این زمستان به شهر ارومیه کوچ کرده اند .