image

Image

Image

Image

image

 

درود بر تو ای مریم مقدس

 

10 خرداد سال 1392 ـ آخرین روز ماه می ـ در یک بعد از ظهر بهاری در حالی که باران ترانه اش را در کوچه ها و خیابانهای شهر تکرار می کند راهی کلیسا می شویم.
راهروی کلیسا و محرابش با گلهایی به رنگ سفید و صورتی آراسته شده است. تسبیح بزرگی در بالای محراب نصب شده شاید به بزرگی دعای مخصوص به خودش.
و بانوی مقدس در میان محراب و تسبیحی از گلهای سفید و کوچک بهاری با دستهای دعا گونه اش ایستاده و همه را به دعا دعوت می کند.
مراسم با دعای سلام و درود بر مریم مقدس آغاز می شود. گلهای زیبای دعا با صداهای کودکانه دائم و بدون مکث در فضای کلیسا پخش می شوند و آنجا را آکنده از بوی خوشی می کنند که همه مادران حاضر در آنجا و بخصوص مادر مقدسمان را مسرور می سازند. زیرا هیچ حسی برای یک مادر زیباتر از شنیدن صدای کودکش نیست بویژه وقتی که با شادی ورضایت همراه باشد.
سپس مراسم عشای ربانی توسط اسقف اعظم توماس میرم بجا آورده می شود:
ایشان در ضمن سخنانشان به 4 موضوع در رابطه با حضرت مریم اشاره می کنند که عبارتند از:
1- حضرت مریم باکره است و تا ابد باکره خواهد ماند.
زمانیکه حضرت مریم توسط روح القدس حامله شد باکره بود. و پس از بدنیا آوردن عیسی مسیح نیز باکره ماند و این نعمت الهی تا ابد همراه او باقی خواهد ماند.
2- حضرت مریم مادر خداست.
چرا ما به این ایده معتقدیم؟ زیرا خدا اراده کرد تا فرزندش از بطن مریم باکره بدنیا بیاید مانند یک انسان، پس مریم مقدس مادر عیسی مسیح، خداوند ماست. زیرا عیسی مسیح روح القدس است در پوشش انسانی.
3- حضرت مریم مولود بدون گناه اولیه است.
از وقتی که نطفه مریم مقدس در بطن مادرش حنا شکل گرفت، گناه اولیه ( گناه آدم و حوا ) از او گرفته شد. زیرا از همان لحظه خدا او را برای مادری فرزندش ( عیسی مسیح ) در نظر گرفت، پس می بایست بدون گناه و با پاکی محض متولد می شد.
4- حضرت مریم با جسم و روح به آسمان منتقل شد.
مریم مقدس در هنگام مرگ آرزو کرد تا همه حواریون را یک جا ببیند و روح القدس آنها را که هر یک در گوشه ای از دنیا بودند گرد هم آورد و حضرت مریم در میان آنان جان سپرد و در این میان تومای رسول که دیر به مراسم رسیده بود در میانه راه مریم مقدس را می بیند که به آسمان انتقال می یابد. به همین دلیل مرگ او را باور نکرد. وقتی که به دیگر رسولان پیوست طبق عادت یهودیان روز سوم بر سر قبر مریم مقدس حاضر شدند و قبر او را خالی یافتند و باز برای اینکه شک توما برطرف شود حضرت مریم از دنیای باقی کمربندش را به گردن او انداخت تا عروجش را به آسمان باور کند.
عیسی مسیح نمی خواست تا مادرش بر زمین و در خاک بماند به این خاطر پیکر مطهرش را به آسمان انتقال داد تا همیشه در کنارش باشد.
اسقف اعظم در ادامه سخنانشان می فرمایند که :
مریم مقدس از لحظه تولد تا لحظه ای که عیسی مسیح بر صلیب زده شد و سپس در روز پنطیکاست بر رسولان ظاهر گشت با پسرش بوده و همچنان خواهد بود.
او طی سالیان متمادی تمامی تعلیمات عیسی مسیح را با گوش جان می شنیده و آنها را به دیگران منتقل می کرده است.
در طی قرون متمادی مردمان بسیاری معجزات فراوانی را از او دیده اند. او را ملکوت کوچک آسمانی می نامند زیرا هر جا خدا هست ملکوت آنجاست. بنابراین وقتی که خداوندمان در بطن او شکل گرفت مادرش تبدیل به یک ملکوت گردید.
در سال 1854 وقتی که بر برنادت سوبیرو ظاهر گشت خود را باکره بدون گناه بار امده  معرفی نمود. و حضرت پاپ ژان پل دوم  دعای درود بر تو ای مریم مقدس ودعای تسبیح یکی از زیباترین و کوتاهترین دعاهای دنیاست و آن را دعای مردم مسکین می نامند.
در خاتمه جناب اسقف خطابه امروز به تمامی کسانیکه در راه ساخت و مرمت کلیسا از هر نظر کمک کرده اند و نیز تمامی کسانیکه در به ثمر رسانیدن مراسم امروز کوشش نموده اند تقدیم کردند.
درود بر تو ای مریم مقدس       ای که مملو از شفقت خدایی
عیسی مسیح با توست             در میان تمامی زنان متبارک هستی
متبارک است میوه وجودت عیسی مسیح
ای مریم مقدس مادر خدا
برای ما گناهکاران دعا کن
از حالا تا لحظه مرگمان
آمین


نویسنده: آنت ورده