image

Image

Image

Image

image

 

اوشعنا
"خجسته باد او که به نام خداوند می آید"
"خجسته باد پادشاهی پدر ما داوود که فرا می رسد !"
"اوشعنا در عرش برین"

 

چون به اورشلیم نزدیک شدند و به بیت فاجی در دامنه کوه زیتون رسیدند، عیسی دو تن از شاگردان خور را فرستاده ، به آنان فرمود : " به دهکده ای که پیش روی شماست ، بروید . به محض ورود ، الاغی را با کره اش بسته خواهید یافت . آنها را باز کنید و نزد من آورید . اگر کسی سخنی به شما گفت،  بگویید : خداوند بدانها نیاز دارد ، و او بی درنگ آنها را خواهد فرستاد ."
این امر واقع شد تا آنچه نبی گفته بود تحقق یابد که :
"به دختر صهیون  (اورشلیم ) گویید ، هان پادشاه تو نشسته بر الاغ و سوار بر کره الاغ فروتنانه نزد تو می آید."
آن دو شاگرد رفتند و طبق فرمان عیسی عمل کردند . آنان الاغ و کره اش را آوردند  و رداهای خود را بر آنها افکندند و او سوار شد . جمعیت انبوهی نیز رداهای خود را بر سر راه گستردند و عده ای نیز شاخه های درختان را بریده ، در راه می گستردند . جمعیتی که پیشاپیش او می رفتند و گروهی که از پس او می آمدند ، فریاد کنان می گفتند :

" هوشیعانا پسر داوود !  خجسته باد او که به نام خداوند می آید !  هوشیعانا در عرش برین ! " متی 21 : 1-9
[کلمه (هوشیعانا) در عبری به معنی ( نجات بده ) است . از این کلمه ، برای حمد و تمجید استفاده می کردند .مزمور 118 : 25 و 26 ]
این جریان در آخرین یکشنبه قبل از مرگ مسیح اتفاق افتاد . عیسی ، مسیح موعودی که سالها مردم در انتظار او بودند ، پا به جهان گذاشت . او طی سه سال با خدمت بی وقفه ، انجام معجزات و مسافرتهای متعدد ، ظهور خویش را اعلام نمود . او دوازده رسول و هفتاد نفر دیگر را نیز به جهت اعلام همین مورد اعزام نمود . او می دانست که مرگ او تحت تصمیم گیری بزرگان قوم به انجام خواهد رسید . او برای مردن آماده بود . عیسی در حالیکه شاهد فریادهای هللویا و هوشیعانای مردم شهر اورشلیم بود ، برای آخرین بار به این شهر مقدس پا نهاد .
مردم با حالتی پیروزمند و با نشاط به استقبال او آمده بودند . آنها تصور می کردند که پس از سپری نمودن سالهای بسیار در فقر و بندگی زمینی ، در چند قدمی کسب پیروزی و آزادی قرار دارند . عیسی بر کره الاغی سوار شد ، چون روش آمدن مسیح موعود اینچنین پیشگویی شده بود . (ذکریا 9:9)

یکشنبه قبل از عید قیام مسیح ، مراسم عید اوشعنا یا اوشانا ، در تمامی کلیساهای جهان جشن گرفته می شود . در این عید مردم با گرفتن شاخه های درخت بید ، به نشانه ورود مظفرانه عیسی به اورشلیم  قبل از مصلوب شدنش ، برگزاری مراسم عشاء ربانی و خواندن سرودهای مخصوص این عید در کلیسا  این روز بزرگ را جشن می گیرند .
در انجیل می خوانیم که در این روز مردم به هنگام ورود عیسی به اورشلیم ، با استقبال از وی زیر پایش شاخه های درخت زیتون یا نخل پهن کردند که نشانه تجلیل و احترام فراوان برای فرد بود ولی امروزه در بسیاری از کشورها من جمله کشور ما ایران از شاخه های درخت بید که در فصل بهار ، نوید آور شروع فصلی تازه و بیداری درختان و گیاهان و شروع یک زندگی جدید است ، استفاده می شود .
این شاخه ها چند روز قبل از باغات اعضای کلیسا تهیه می شود و پس از مرتب کردن ،در روز عید اوشانا دعای مخصوص توسط اسقف برروی آنان خوانده می شود و مردم به نشانه یک زندگی روحانی جدید آنها را به خانه هایشان می برند و تا عید سال آینده نگهداری می کنند .
مارتوما در موعظه خود با اشاره به اهمیت این روز در آیین کلیسا فرمودند که امروزه هر پادشاهی وارد هر شهری میشود با استقبال گرم ساکنان آنجا روبرو میشود از جمله پرواز با هواپیماهای درجه 1 و فرش کردن قالی قرمز زیر پای او و غیره ولی در زمان مسیح مردم با امکانات ناچیز خود از او استقبال کردند؛ مسیح سوار بر الاغ وارد شهر مقدس اورشلیم شد و مردم لباسهای خود را زیر پای او انداخته و شاخه های زیتون به دست از او استقبال نمودند و کودکان با سرودن سرود مبارک باد پسر داوود، ورود او را به شهر مبارک خواندند. که همه اینها نشان از فروتنی عیسی مسیح است.
در ادامه به اشاره به اهمیت هفته مقدس از همه مردم همانند هرسال خواهش نمودند که گرامیداشت این هفته را برای تعمق بر رنج و مرگ و رستاخیز مسیح اختصاص دهند و از هرکاری که مانع حضور آنها در کلیسا در این ایام مخصوصا جمعه مقدس میشود پرهیز کنند.
علاوه بر مراسم مذهبی در این عید که در کلیسا برگزار می شود دو سالی است که  بازار خیریه ای هم به مناسبت همین روز در سالن کاتولیک برگزار می شود و گروههای فعال در کلیسا ، غذاها و شیرینی های مخصوص عید و وسایل تزیین عید پاک ( شامل تخم مرغهای رنگی  و تزیینی و خرگوشهای فانتزی و ... ) تهیه و تدارک می بینند .
امسال این بازار خیریه بعد از مراسم کلیسا از ساعت 12 الی 16 برگزار شد و اعضای کلیسا با خرید خوراکی ها و وسایل تزیینی در این امر خیر شرکت کردند و مراسم با پذیرایی از کلیه اعضا گروهها و تشکر رابی مبیل از آنها پایان یافت .

  فروردین 94
گزارش از ادیت عیشویی ملینا تمرز
عکسها از راینا هرمز و آلن گریگور