image

Image

Image

Image

image

 

پیغام پاپ سابق بندیکت شانزدهم به مناسبت روز جهانی جوانان 2013
ریودوژانیرو ـ برزیل

 

درود گرم و پر مهر من بر شما باد.

ما امسال در مناطق مختلف شادی مسیحی بودن با الحام گرفتن از این متن. « و همیشه در حضور خداوند شاد باشید. » ( فیلیپیان 4 : 4 )را برگزار نمودیم.  اکنون خودمان را برای روز جوانان آینده که در ریودوژانیروی برزیل سال 2013برگزار می شود، آماده می کنیم.
قبل از هر چیز شما را دعوت می کنم که یکبار دیگر در این اتفاق مهم گرد هم بیایید. مجسمه ی باشکوه عیسی مسیح که مشرف است به شهری زیبا از برزیل ، نماد شیوایی برای ماست. دستان باز مسیح نشان دهنده ی اشتیاق او برای در در آغوش کشیدن اشخاصی است که نزد او می روند و قلب او محبتش را که شامل حال تمام اشخاص و تک تک شما می شود نمایان می کند. خود را در اختیار این محبت قرار دهید زندگی در ملاقات با مسیح را همراه به همه جوانانی که راهی ریو خواهند گردید تجربه نمایید. اجازه دهید تا محبت او در قلبهایتان جاری گردد و بدین طریق شاهدانی عینی برای دنیایی که نیازمند است خواهید گردید.

از شما دعوت می کنم که خودتان را برای روز جهانی جوانان در“ریو”  با تفکر در مورد موضوع بحث « بروید و تمام ملت ها را شاگرد من سازید. » آماده کنید( متی 28: 19).
این بزرگترین مسؤلیت بشارتی است که مسیح به تمام کلیساها داد که امروز نیز بعد از گذشت 2000 سال  همچنان پر توان باقی مانده است.  اکنون این دعوت باید با قدرتی بیشتر در قلب شما  طنین انداز شود. سال آمادگی برای گردهمایی در ریودوژانیرو مقارن است با سال ایمان؛  که در آن مجمع اسقفان وقت خود را وقف موضوع“بشارت جدید انجیل برای گسترش ایمان مسیحی” نموده اند.
. من خوشحالم که شما جوانان عزیز نیز در این مقطع زمانی همگام با کلیسا دعوت گردیده اید تا مسیح را به عنوان هدیه­ای  با ارزش به دیگرا عطا نمایید

  1. دعوتی که زنده است

 

تاریخ نشان داده جوانان بسیار زیادی با از خود گذشتگی بوسیله ی بشارت انجیل سهم بسزایی را در پادشاهی خداوند و پیشرفت این جهان داشته­اند. آنها با شور و شوق مژده نیکوی محبت خداوند در مسیح را آشکار نموداند. آنها قابلیت های و امکاناتی به مراتب کمتراز آنچه که ما امروزه در اخیار داریم، استفاده نموده­اند. یک نمونه که بسیار راحت به ذهن می رسد مرحوم خوزه آنچیتا است. او یک جوان ژزئویت اسپانیایی بود که در قرن شانزدهم می زیست. کسی که در سن بیست سالگی به عنوان یک بشارت دهنده  عازم برزیل گردید و در آنجا تبدیل به یکی از بزرگترین رسولان دنیای جدید شد. اما من به بسیاری از شما فکر می کنم که چگونه با سخاوتندی و از خود گذشتگی، خود را وقف کلیسا می­نمایید. در همین رابطه تجربه­ی فوق العاده ای از این اشخاص را در روز جهانی جوانان در مادرید مشاهده نمودم، مخصوصاً در ملاقاتم با داوطلبان.
امروزه بسیاری از جوانان سختگیرانه پذیرا­ی این نیستند که آیا زندگی چیز نیکویی است؟ و نور درخشنده را در زندگی خود نمی بینند. به طور عام بسیاری از آنان مشکلات جامعه را می بینند و از خودشان می پرسند: آیا کاری هست که بتوانم انجام دهم؟
نور ایمان این تاریکی را روشن می کند. این موضوع به ما کمک می کند که بفهمیم زندگی انسان چقدر با ارزش است بخاطر اینکه ما هر کدام ثمره­ی محبت خدا هستیم. خداوند همه ی ما را دوست دارد، حتی آنانی را که از او دور شده اند و او را نادیده می گیرند. خداوند با شکیبایی صبر می کند. در نهایت خداوند فرزند یگانه­ی خود را فرستاد تا با مرگ و رستاخیز خود ما را از بدی رهایی بخشد. مسیح شاگردانش را فرستاد تا این پیام شادی بخش رستگاری و زندگی دوباره را به تمام مردم جهان برسانند.
کلیسا در ادامه ی مأموریت بشارت دادن مسیح روی شما حساب می کند. ای جوانان عزیز، شما اولین رسولان میان مردم هم سنین خودتان هستید. در پایان مجمع باشکوه عمومی واتیکان دوم که امسال پنجاهمین سالگرد آن را جشن خواهیم گرفت، خادم خدا پاپ اعظم پولوس ششم در پیغامی به جوانان فرمودند: “و شما ای مردان و زنان جوان سراسر جهان، که این مجمع آخرین پیغام خود را برای شما صادر می نماید. چرا که این شما خواهید بود که مسؤلیت را از پدارن خود دریافت خواهید نمود و در دنیایی که تغییرات بزرگی را در طول تاریخ شاهد خواهد بود، زندگی خواهی نمود؛ شما که با جذب آموز­ه های والدین و آموزگار های خود جامعه­ی فردا را خواهید ساخت؛ شما با آنها رهایی خواهی یافت یا نابود خواهید گردید”. و چنین به سخنان خود پایان داد: “ با اشتیاق به دنیایی بهتر از دنیای امروز” ( از متن پیغام برای جوانان 8 دسامبر 1965). دوستان عزیز، این دعوت، ارزش بسزایی دارد. ما داریم از منحصر به فردترین دوران تاریخ عبور می کنیم. پیشرفت و ترقی، این فرصت امکانات جدید را برای فعل و انفعالات بین مردم و ملت ها در اختیار ما قرار گذاشت.  ولی جهانی کردن این روابط تأثیری مثبت خواهد نهاد و موجبات رشت جهان را فراهم خواهد آورد مشروط بر اینکه بر روی محبت بنا گردد نه بر روی مادی گرایی. زیرا محبت تنها چیزی است که می تواند قلب ها را آرامی بخشد و مردم را متحد نماید. خداوند محبت است. وقتی انسان خداوند را فراموش کند ، امیدرا از دست می­دهد و نمی­تواند دیگران را محبت کند. بخاطر همین است که شهادت بر حضور خداوند، بسیار ضروری است. تا اینکه هر شخص بتواند این حضور را تجربه نماید. رستگاری بشریت و هر یک از ما به این موضوع بستگی دارد..
هر کس این موضوع را درک کند، می تواند همراه با پولوس رسول اعلام کند: “وای بر من اگر نتوانم انجیل را بشارت دهم”.(اول قرنتیان فصل 9 آیه 16).
2- شاگرد مسیح گردید
این مأموریت به یک دلیل دیگر هم به شما داده شده، به خاطر اینکه این موضوع در راه شخصی سوی ایمان، لازم است. نیکبخت ژان پل دوم نوشته است: “ایمان زمانیکه به شخص دیگری انتقال یابد، قوی می شود”. وقتی که شما انجیل را بشارت می دهید، این موضوع در شما رشد می کند و ریشه های مسیح در شما عمیق تر می شود و به بلوغ به عنوان یک مسیحی می رسید.
تعهد در انجام مأموریت بشارتی جزو ابعاد اصلی ایمان است، ما نمی توانیم ایمانداران واقعی باشیم اگر نتوانیم انجیل را بشارت دهیم. بشارت انجیل می تواند دلیل شادی ما برای ملاقات مسیح و پیدا کردن او به عنوان سنگی که زندگی ما بر روی آن بنا می شود، باشد. زمانی که ما به دیگران کمک می کنیم و انجیل را به آنان بشارت می دهیم، آن وقت گاهی زندگی شما که بر طبق فعالیتها تقسیم گردیده است، در خداوند متحد خواهد گردید. شما همچنین وجودتان را خودتان بنا می کنید و در مورد بشریت پخته تر می شوید.
این به چه معناست که رسول شویم؟ مهمتر از همه به این معناست که شاگرد مسیح شویم، گوش بدهیم به دعوت ها تا او را دنبال کنیم دعوت به اینکه نگاهمان را به او سوق دهیم.“ از من تعليم يابيد زيرا كه حليم و افتاده دل مي باشم” (متی 11: 29).
شاگرد کسی است که به سخنان مسیح گوش فرا دهد (لوقا 10: 39). به این مسئله اذعان داشته باشد که مسیح معلمی است که ما را خیلی دوست دارد، به قدری که جان خودش را برای ما داد. هر کدام شما باید اجازه دهید که وجود شما هر روزه با کلام خدا شکل بگیرد. این می تواند به شما کمک کند تا دوستان خداوند باشید و جوانان دیگر برای ورود در این رابطه دوستی با خداوند وارد گردند. من شما را دعوت می کنم تا در مورد هدیه ای که از طرف خداوند دریافت کردید، فکر کنید و شما می توانید به راحتی آن را به دیگران انتقال دهید. یاد بگیرید تا تاریخ اعمال خود را مرور کنید.

آگاه باشید در مورد میراث فوق العاده ای که از نسل های گذشته به شما به ارث رسیده است. مردم با ایمان زیادی بودند که با شجاعت، ایمان خود را انتقال دادند در حالی که آزمایشات  زیادی را پشت سر نهاده اند. نباید فراموش کنیم که ما همه پیوندهایی از یک زنجیره­ی متشکل از مردان و زنانی که ایمان حقیقی را انتقال می­دهند هستیم و اشخاص روی ما حساب می کنند تا ایمان را به دیگران انتقال دهیم. مبشر بودن مستلزم آگاهی از این میراث است و آن چیزی جز ایمان در کلیساها نیست. این برای ما ضروری است که بدانیم به چه چیزی باور داریم تا بتوانیم آن را بشارت دهیم.
همانطور که در مقدمه آموزه هایی که در روز جوانان در مادرید به شما دادم نوشته شده“ باید ایمان خود را با موشکافی بررسی کنید همانند یک متخصص الکترونیک که برنامه اجرایی یک کامپیوتر را موشکافی می­کند. باید همانند یک موزیسین که قطعه موسیقی خود را می شناسد ایمان خود را بشناسید. آری! باید ریشه در ایمان نسلهای اجداد خود بدوانید تا با قدرت و همت در مقابل تصمیمات، آزمایشات و وسوسه های این زمان فائق آیید.
3- بروید !
مسیح شاگردانش را به مأموریت فرستاد با این پیام : بروید و تمام ملت ها را شاگرد من سازید و مژده جدید را به تمام آفرینش بشارت دهید و هر کس که ایمان آورده به نام من تعمید یابد نجات خواهد یافت. بشارت انجیل به این معناست که پیام خوش رستگاری را به دیگران برسانند و بگذارند تا آنان بفهمند که آن خبر خوش، یک شخص است، “عیسی مسیح”. زمانی که او را ملاقات کردم، زمانی که متوجه شدم چقدر بوسیله­ی خداوند مورد محبت قرار می­گیرم و بوسیله ی او رهایی میابم، در من احساسی متولد می گردد که فقط یک آرزو نیست بلکه نیازی است که مسیح به تمام جهان شناسانده شود.
در آغاز انجیل یوحنا می بینیم که آندریاس بعد از ملاقات با عیسی سریعاً شمعون برادر خود را نزد او آورده تا او را بشناسد. (یوحنا 1: 40-42) بشارت بعد از ملاقت با عیسی خداوند آغاز می شود. کسانی که به سمت عیسی می آیند و محبت او را تجربه کرده اند، فوراً می خواهند زیبایی ملاقات و تولد از دوستی او را با دیگران تقسیم کنند. هر چه بیشتر مسیح را بشناسیم، همان قدر بیشتر می خواهیم او را بشارت دهیم و بیشتر علاقمند می گردیم که درباره او صحبت نماییم. هر چقدر بیشتر با مسیح باشیم همان قدر بیشتر می خواهیم دیگران را به سمت او راهنمایی نماییم.
با تعمید که زندگی جدیدی به ما می بخشد. روح القدس در ما ساکن می گردد و عقل و قلب ما را برمی انگیزاند. اوست که به ما نشان می دهد چگونه خدا را بشناسیم و چگونه دوستی عمیق تری با مسیح برقرار کنیم. روح القدس ما را تشویق می کند که کارهای خوب انجام دهیم، به دیگران خدمت کنیم و از خودمان بگذریم. در مسح شدن (در تعمید) بوسیله عطایای روح القدس تقویت می­شویم تا بتوانیم آنچنان که شایسته انجیل است بشارت دهیم.. این روح محبت است، بنابراین محرک مأموریت ما اوست. روح القدس ما را برای رفتن به سوی بشارت انجیل هدایت می کند.
جوانان عزیز، بگذارید تا قدرت محبت خداوند، هدایت­تان کند. بگذارید محبت بر گرایش به فضای بسته درون شما بر تمام مشکلات و عادت های شما غلبه کند. شجاعت این را داشته باشید که نفس خود را ترک گویید و به سوی خدمت به دیگران بروید و دیگران را برای ملاقات با خدا هدایت نمایید.

4- به سوی همه ملتها پیش روید.
مسیح رستاخیز نموده شاگردان خود را فرستاد تا گواهی بر حضور رهایی ­بخش او نزد همه ملت ها باشند زیرا خداوند در محبت لایتناهی خود می خواهد همه نجات یابند و کسی گمراه نشود. با قربانی کردن خودش روی صلیب، مسیح راه جدیدی را برای تمام مردان و زنان باز کرد که بیایند و خدا را بشناسند و در این رابطه در محبت او داخل گردند. او از شاگردان یک خانواده­ای به وجود آورد که این پیام رهایی در انجیل را به آخرین مرزهای زمین و برای رسیدن به هر مرد و زن در هر زمان و مکان برسانند. باشد که این آرزو­ی خدا، آرزوی تک تک ما باشد . دوستان عزیز چشمانتان را گشوده و به اطراف بنگرید. بسیاری از جوانان هیچ معنایی در زندگی خودشان نمی بینند. بروید! مسیح به شما نیاز دارد. به خودتان اجازه دهید تا در محبت غرق شوید. باید در خدمت این عشق عظیم باشید. بنابراین می توان به هر یک از افراد ، بخصوص آنانی که از ما دور هستند، رسید. بعضی ها از نظر جغرافیایی دورند اما بعضی ها از نظر این دورند که در زندگی شان جایی برای خدا ندارند. بعضی از آنها هنوز انجیل را نپذیرفته­اند در حالی که دیگران آن را در یافته­اند ولی به نحوی زندگی می­کنند بسان آنکه خدایی وجود ندارد. باید قلبمان را برای دیگران باز کنیم. تلاش نماییم تا با شادی و احترام وارد گفتگو شویم. اگر این گفتگو در دوستی واقعی انجام پذیرد، آنگاه به ثمر خواهد نشست. ملت های مختلف جهان که برای آنها فرستاده شده­ایم  فقط کشورهای مختلف جهان نیستند. بلکه آنها ناحیه های مختلفی هستند که ما در آنها زندگی می کنیم؛ همانند خانواده، جوامع، محل های تحصیل و کار، دوستان و جاهایی که ما وقت اضافه ی خودمان را سپری می کنیم. بشارت انجیل برای تمامی عرصه های زندگی ماست ( بدون استثنا ) .
می­خواهم به دو اصل مهم اشاره نمایم که شما مبشران عزیز باید به آن توجه نمایید.. جوانان عزیز اولین اصل زمینه ارتباطات اجتماعی به ویژه ارتباط در اینترنت است. از شما درخواست می کنم که در فرهنگ این نسل جدید، فن آوری و اطلاعات  تلاش نمایید ارزشهایی را به کار گیرید که زندگی شما بر آن بنا شده است. و شما جوانانی که با یک هماهنگی به هم گره خورده در این قاره دیجیتال فعالیت می­نمایید، یاد بگیرید که چگونه از این برنامه ها عاقلانه استفاده کنید. آگاه باشید در مورد خطرهای پنهانی که شامل آن می شود، بخصوص خطر اعتیاد. اینکه دنیای واقعی را با دنیای مجازی اشتباه بگیرند و ارتباطات اینترنتی را جایگزین ارتباطات رو در رو و گفتگوهای نزدیک بکنید. دومین موضوع مورد تأکید در مورد سفر و کوچ کردن است. امروزه جوانان زیادی برای تحصیل، زندگی و گاهی اوقات برای لذت بردن سفر می کنند. من فکر می کنم دلیل این مهاجرت های میلیونی ( که اغلب جوانان انجام می دهند ) برای بدست آوردن منابع مالی و اجتماعی بهتر است. در اینجا هم فرصتی برای اشتراک گذاری بشارت انجیل می توان یافت. از اینکه ایمانتان را شهادت دهید ، نترسید. این ارزشمند ترین هدیه برای کسانی است که با شما ارتباط برقرار می کنند و با شما در دوستی با عیسی مسیح شاد هستند.

5- همه را شاگرد سازید !
فکر می کنم در جلب هم سنین خود برای کسب یک تجربه ایمان با مشکلات زیادی بر خورده­اید. شما نیز همانند بسیاری از جوانان در مرحله خاصی از زندگی آرزوی نیاز به شناخت مسیح و ارزشهای کتاب مقدس را در زندگی در سر پرورانیده­اید؛ و این سوال را در سر داشته­اید که  چکار باید کرد؟ نخست، در نزدیکی شما و شهادت ساده شما خدا می تواند قلبهای آنان را لمس کند. نعمت مسیحی بودن فقط تنها توسط واژه ها بیان نمیشود، بلکه باید قسمتی از زندگی شخصی گردد و در آخر نشانه ای از محبت گردد. این محبت مسیح است که در قلب ما قرار دارد و ما را تبدیل به رسول کرده است. در نتیجه محبت ما باید بیشتر و بیشتر در محبت او ادغام یابد  . ما همیشه باید همچون سامری نیکو آماده باشیم و دقت داشته باشیم چه کسی را ملاقات می کنیم، گوش بدهیم، بفهمیم و کمک کنیم. به این ترتیب ما می توانیم کسانی را که در جستجوی حقیقت و به دنبال معنای زندگی هستند به کلیسا یعنی خانه خدا که در آن امید رستگاری و نجات است، هدایت نماییم.(لوقا 10: 29-37) دوستان عزیز هیچ وقت فراموش نکنید که نخستین عمل محبت که شما می توانید برای دیگران انجام دهید، این است که سرچشمه امیدتان را با آنها تقسیم کنید. اگر به آنها خداوند را ندهیم، در واقع چیز کمی به آنها دادیم. عیسی مسیح به شاگردان خود گفت: بروید و تمام ملت ها را شاگرد من سازید و آنها را به نام پدر، پسر و روح القدس تعمید دهید و به آنها چیزهایی را که به شما گفتم، یاد دهید تا نگه دارند(متی 28: 19-20). اصلی ترین راهی که ما می توانیم ملت ها را شاگرد مسیح سازیم از راه تعمید است و تعلیمات کلیسایی. این سخن به آن معناست که اشخاصی را که به آنها بشارت می­دهیم مسیح زنده را ملاقات نمایند به الاخص در کلام او و در رازهای مقدس کلیسایی به این ترتیب آنها می توانند به او ایمان آورند. آنها می توانند خدا را بشناسند و در لطف و شفقت او زندگی نمایند. این سؤال را از خودتان بپرسید: آیا تا حالا جرأت این را داشتم که غسل تعمید را به کسانی که آن را دریافت نکرده اند پیشنهاد کنم؟ آیا تا به حال شخصی را دعوت کرده ام که به این سفر اکتشافی ایمان مسیحیت آید؟ ای دوستان عزیز، از پیشنهاد اتحاد با مسیح به مردم هم عصر خود نترسید. از روح القدس کمک بطلبید. روح القدس به شما راه شناخت و محبت عیسی را نشان می دهد و در جهت ترویج انجیل شما را یاری خواهد کرد.
6- استواری در ایمان

وقتی در مأموریت بشارتی خود با دشواری هایی رو به رو هستید، احتمالاً وسوسه می شوید که بگویید، همانند ارمیا نبی: آه، ای خداوند. من دیگر نمی دانم چگونه صحبت کنم چونکه من فقط یک جوانم. و شما نیز این جواب را از خدا دریافت خواهید نمود: نگو جوان هستم، برای هر کس، هر جا که می فرستمت، تو خواهی رفت(ارمیا 1: 6-7). هر وقت احساس ضعف و ناتوانی در ایمان پیدا کردید، نترسید. رسالت ابتکار عمل ما نیست و به استعداد و توانایی شما بستگی ندارد. بلکه پاسخی است پر ایمان و فرمانبردارانه به خداوند و این موضوع به قدرت ما بستگی ندارد بلکه به قدرت خداوند بستگی دارد. قدیس پولوس رسول این را از روی تجربه می دانست.” ما این گنج را ظروف سفال داریم تا نشان دهد که قدرت از آن خداوند است نه از آن ما (2قرنتیان 4: 7). برای همین دلیل، من شما را دعوت می­نمایم تا ریشه در دعا و نیایش و رازهای مقدس کلیسایی بدوانید.
یک رسالت معتبر از دعا زاده می شود و با دعا پایدار می ماند. ما باید اول با خدا صحبت کنیم تا بتوانیم در مورد خدا صحبت کنیم. در دعا، ما اشخاصی را که برای هدایت آنها فرستاده شده ایم، به عیسی مسیح می سپاریم و از او می خواهیم قلب آنان را لمس کند. از روح القدس می خواهیم ما را ابزار خود کند برای رستگاری دیگران. از عیسی مسیح می خواهیم سخنان خود را بر لبان ما جای دهد و ما را نشانه های محبت خود کند. به طور کلی دعا می کنیم برای مأموریت کل کلیسا. همانگونه که مسیح صراحتاً از ما درخواست کرد: « از صاحب حصاد بخواهید تا کارگر در حصاد خود فرستد. » (متی 9: 38 ). در آیین قربانی مقدس ذکاوت زندگی را از ایمان مسیحی پیدا کنید. بنابراین به طور مرتب روز یکشنبه هر هفته در مراسم شرکت کنید و اگر می­توانید در طول هفته نیز. به آیین مقدس توبه و اعتراف نزدیک شوید چرا که فرصتی با ارزش برای دریافت شفقت الهی است که ما را در بر میگیرد بخشش را به ما عطا می­فرماید و قلب ما را در محبت تازگی می­بخشد.. همینطور شما را دعوت می­نمایم در پرستش و تعمق قربانی مقدس شرکت نمایید. وقتی که صرف گوش دادن به گفتگو با عیسی مسیح حاضر در قربانی مقدس هستید، منبع جدیدی برای ایجاد رسالت می­گردد.
اگر این راه را دنبال کنید، خود عیسی مسیح این قدرت را به شما خواهد داد که به سخنانش ایمان آورید و آن شجاعت را در خود حمل کنید تا بتوانید شاهدان زنده ای برای او باشید. وقتی که خداوند شما را صدا می زند تا پشتکار خود را نشان دهید، بخصوص وقتی که با کلام خدا مخالفت شود یا آن را رد نمایند. در برخی از نقاط جهان بعضی از شما به دلیل کمبود آزادی های مذهبی نمی­توانید آزادانه ایمان در مسیح را بشارت دهید و به همین منظور رنج های فراوان را متحمل می­شوید، زیرا ، مردم نمی توانند به مسیح ایمان آورند. بسیاری از شما جان خود را به خاطر وابستگی به کلیسا از دست داده­اند. من از شما می خواهم در ایمان استوار بمانید با این اعتماد به نفس که مسیح در هر شرایطی در کنار شما خواهد بود. برای شما هم او می گوید: خوشحال باشید چون شما را فحش گویند و جفا رسانند و به خاطر من هر سخن بدی بر شما کاذبانه گویند. خوشحال باشید و شادی عظیم نمایید زیرا اجر شما در آسمان است (متی 5: 11-12).
7- با تمامی کلیسا
جوانان عزیز اگر می خواهید بدون هیچ شکی در اعتراف به ایمان مسیحیت استوار بمانید، هر کجا که می روید به کلیسا نیاز دارید. هیچ کس نمی تواند به تنهایی شاهدی بر انجیل باشد. عیسی مسیح شاگردانش را با هم به مأموریت فرستاد و گفت: بروید و تمام ملت ها را شاگرد من سازید. شهادت ما به عنوان یک عضو از جامعه ی مسیحیت صورت می گیرد و مأموریت ما در کلیسا بارور می شود. به خاطر وحدت و محبت ما به یکدیگر است که دیگران می فهمند شاگردان مسیح هستیم(یوحنا 13: 35). خداوند را سپاس می گویم به خاطر کار بزرگ بشارتی که جوامع کلیسایی منجمله، کلیساهای محلی و موسسه های مذهبی ما آن را بر عهده داشته به انجام می­رسانند،. محصول این بشارت مربوط به تمام کلیسا می شود. همانگونه که مسیح خودش می گوید: یکی می کارد و دیگری درو می کند ( یوحنا 4: 37 ).
خدا را به خاطر بشارت دهندگانی که زندگی خود را وقف زنده نگه داشتن انجیل تا به آخر جهان کرده اند، سپاس می گویم. من همچنین از کاهنان و تمام کسانی که خودشان را وقف خدا کرده اند تا اینکه عیسی مسیح بشارت داده شود سپاسگذارم.. همچنین جوانانی را که برای این امر از جانب خدا دعوت گردیده­اند، تشویق می­نمایم تا در این راه به همت و اشتیاق تلاش نمایند. بیشتر بدهید تا دریافت کنید. مسیح به اشخاصی که همه چیز خود را به خاطر او رها کرده اند، حیات ابدی و پیوستن به پاکان را وعده داده است(متی 19: 29).
همینطور از تمام زنان و مردانی که زندگی روزانه ی خود را انجام می دهند و مأموریت خود را هر جا که هستند چه در خانه، چه در محل کار، به خوبی انجام می دهند. به خاطر همین مسیح، دوست داشته می شود، خدمت می شود و به این ترتیب پادشاهی خداوند گسترش می یابد. مخصوصاً  به کسانی فکر می کنم که در زمینه های: تربیت، بهداشت، بازرگانی، سیاسی واقتصادی  و زمینه های دیگر کار می کنند سهم زیادی در این موضوع دارند. مسیح به کمک و شهادت شما نیاز دارد. نگذارید برای بشارت انجیل هیچ چیز مانع شما شود هر کجا که هستید باشید. هر کدام از شما تکه های ارزشمندی از این موزایک در این بشارت جدید هستید.
8- من آماده­ام  هستم خداوندا .
ای جوانان در آخر از شما می خواهم که از عمق قلبتان بشنوید که مسیح می خواهد شما انجیل را زنده نگه دارید. همانگونه که مجسمه بزرگ منجی ما مسیح در ریودوژانیرو نشان می دهد، قلب او برای محبت به تک تک شما و تمام جهان باز است و دستهای گشوده ی او برای در آغوش کشیدن تمام افراد آماده است. شما قلب و دستهای مسیح باشید. بروید و محبت او را شهادت دهید. نسل جدیدی از بشارت دهندگان قدرت گرفته از محبت باشید . راه تمامی نمونه های عالی کلیسا نظیر قدیس فرانسیس ساویر و خیلی های دیگر را دنبال کنید.
در اختتامیه­ی روز جهانی جوانان در مادرید اسپانیا، من برخی از جوانانی را که از کشورهای مختلف راهیان بشارت بودند، برکت دادم . آنان در قالب جوانانی هستند که این سخن اشعیاء نبی را می گویند: ای خداوند، من اینجا هستم، مرا بفرست(اشعیا 6: 8)،. کلیسا به شما اعتماد دارد و از ذوق و انرژی که به کار گرفته­اید، تشکر می کند. با فروتنی تمام توانایی های خود را برای بشارت دادن انجیل به کار بگیرید. ما می دانیم که روح القدس به کسانی که قلب خود را برای زنده نگه داشتن انجیل باز نگه داشتند، اعطا می شود و نترسید که بگویید: عیسی مسیح، نجات دهنده جهان تا پایان جهان با ما خواهد بود( متی 28: 20).
این فراخوانی را که به تمامی جوانان روز زمین می­دهم  اهمیت خاصی برای شما دارد. جوانان عزیز آمریکای لاتین در پنجمین گردهمایی اسقفان آمریکای لاتین در آپرسیدا در سال 2007 ، اسقفان مأموریت بشارتی تمامی قاره ها را راه اندازی کردند. جوانانی که اکثریت جمعیت را در آمریکای لاتین تشکیل می دهند، منبع پر ارزشی برای کلیسا و جامعه هستند. بنابراین در خط مقدم بشارت دهندگان باشید. حالا که روز جهانی جوانان باز می گردد به آمریکای لاتین، از جوانان این قاره می خواهم، ذوق ایمان خود را به هم دوره های خود در تمام جهان انتقال دهند.
حضرت مریم، باکره مقدس بانوی ما ستاره ی بشارت جدید که از القاب او اینها هستند: بانوی آپرسیدا و بانوی گواردالوپ در این مأموریت جدید برای بشارت محبت خداوند کنار همه ی شما باشد. من نیز با مهر فراوان برکات رسولی خود را به شما ارسال نموده و شما را به خدا می سپارم.

 واتیکان ـ  18 اکتبر 2012

تهیه و ترجمه از کلمنت باباخانوف