قديس دن جووانني (يوحنا) بسکو

 

205px-Donbosco 

پدر و آموزگار جوانان

تولد:    16 آگوست 1815

فوت:   31 ژانویه 1888  (در 71 سالگی)

تشییع شده در: کلیسای کاتولیک رم در جماعت انگلیکان

مبارک خوانده شده: 2 ژوئن 1929توسط پاپ پیوس 12

قدیس اعلام شده: اول آوریل 1934 توسط پاپ پیوس 12 در رم

قبر مقدس او:  در کلیسای مادر ما همیار مسیحیان، در تورینو ایتالیا

روز يادبود. او:   31 ژانویه

قبول سرپرستی: شاگردان مسیحی، نویسنده ها، بچه های مدرسه ای، جوانان

دن بسکو یک معلم و روحانی کاتولیکی اهل ایتالیا بود که تمامی تعالیم او بر مبنای محبت بهتر از تنبیه  استوار هستند. و تمام فعالیتهایش بر اساس آموزشهای فرانسیس د سل ( Francis de Sales ) بود که حامیان او بعد ها خود را سالزین معرفی نمودند.

دن بسکو پس از تاسیس سازمان مرکزی برای ادامه فعالیتهایش موفقیت های زیادی کسب نمود. و جهت قدردانی  از فعالیتهایش در نگهداری و تعلیم جوانان خیابانی توسط پاپ پیوس 11 در سال 1934 مقدس اعلام شد.

زندگی ابتدایی او:

او در کاستل نووو (Castelnuovo ) ایتالیا  در 16 آگوست 1815 دیده به جهان گشود. زمانی که او 2 ساله بود پدرش را از دست داد. و سرپرستی او و 2 برادرش بدست مادر دلسوزش سپرده شد.

در دوران بچگی او رویایی دید که زندگیش را باید وقف میکرد و ندایی به او میگفت: نه با خشم بلکه با مهربانی و عطوفت می توان این دوستان را به راه پرهیزگاری هدایت نمود. و این ندا همواره در ذهن او بود و تمام راه زندگیش را بر این گفته سپری می نمود.

 زمانی که دن بسکو به عنوان کشیش محل منسوب شد پناهی شد برای جوانان خیابانی و به کمک زن مارکیس ،جولیا دی بارولو (Giulia di Barolo )پانسیونی برای دختران در تورینو، در ایتالیا ساخت . ولي مسئولیتهای زیادی هم داشت از جمله: ملاقات زندانیان ، تدريس و کمک به افراد محل.

محل زندگی او پناهگاهی بود برای افراد فقیر که دن بسکو به همراه مادرش كه با فروش همه ي اموال خود آنها را تغذيه مي نمود به کمک این افراد می پرداختند. و از آنها نگهداری نموده  تدريس آنها را در مدرسه بر عهده داشت. زمانی که تعداد این افراد زیاد شد مدرسه شبانه روزی دن بسکو تاسیس شد و به تعلیم و تربیت و نگهداری آنها پرداخت.

دن بسکو شهرت بالایی یافت برای مقدس شدن . به همین جهت روا ( Rua ) و بوزتی (Buzzetti) کاگلیرو (Cagliero)  و برخی دیگر شروع به جمع آوری و نگهداری از نوشته ها و سرگذشت او شدند. که این منابع در آرشیو سالزین ها جهت مطالعه زندگی او موجود میباشند. و بعدها این نوشته ها گردآوری شده و در 19 جلد به چاپ رسیده اند. که این مجموعه شامل یادداشتهای خود دن بسکو، و خاطرات جوانان تحت سرپرستی او ، و دیگر نوشته های حامیان او است.

مرگ و مقدس اعلام نمودن دن بسکو:

دن بسکو در 31 ژانویه 1888 درگذشت. تشییع جنازه او توجه بسیاری را به خود جلب نمود و افراد بسیاری خواهان مقدس اعلام نمودن او شدند که خلیفه گری تورین شروع به تحقیق و بررسی جزییات زندگی او نمود.

البته مخالفین زیادی مانع اعلام قدوسیت او شدند و حتی فیلمهایی خلاف زندگی او ساختند و حتی قصد تعطیل نمودن مدارس دن بسکو شدند که این افراد در سال 1925 ظاهرا موفق شدند ولی موفقیت آنها دیری نپایید.

سرانجام در سال 1929 پاپ پیوس 12 دن بسکو را متبارک خواند و سپس در سال   1934 در 1 آوريل روز عيد رستاخيز همان سال او را قدیس اعلام نمودند. و به او لقب   « پدر و آموزگار جوانان » را اعطا نمودند.

فعالیتهای بعدی سالزین های دن بسکو در جهان:

 در زمان مرگ او 250 خانه با 130000 دانش آموز موجود بود که از بین آنها 18000 شاگرد  درجات روحانی دریافت نمودند.

هم اکنون این سازمان در کشورهای زیر  خانه هایی جهت تعلیم و تربیت جوانان دارد:

ایتالیا ، اسپانیا ، پرتغال ، فرانسه ،  انگلستان ، بلژیک ، سویس ، اتریش ، فلسطین ، الجزایر، مکزیک ، اکوادور ، شیلی ، پاراگوئه ، آرژانتین ، ونزوئلا ، پرو ، بولیوی ، کلمبیا .

و در آمریکا سالزین ها 4 کلیسا دارند.

و در آمریکا سالزین ها 4 کلیسا دارند.

 که در کلیه این کلیساها به تعلیم و تربیت جوانان و افراد فقیر می پردازند و نیز خدمات پزشکی به افراد نیازمند ارائه داده و سرپرستی افراد یتیم را برعهده می گیرند و صاحب مدارس ابتدایی ، دانشگاهی و حتی مدارس کشیشی و الهیات هستند.

تهيه و تنظيم از اديت عيشويي