عید انتقال حضرت مریم به آسمان

 

صبح روز 24 مرداد ماه سال 90 ساعت کمی از 11 گذشته بود که مراسم عشای ربانی با حضور جناب اسقف اعظم مار توماس میرم در کلیسای کوچک حضرت مریم که در روستای ساوورا از توابع شهرستان سلماس قرار دارد آغاز شد. با وجود گرمای نسبتاً زیاد هوا، جمعیت زیادی برای زیارت در این روز مقدس که روز انتقال حضرت مریم به آسمان نامیده می شود به این کلیسا آمده بودند.

کلیسای کوچک و در عین حال بی آلایش و ساده ای بود. محراب کوچک آن با چند تابلو از حضرت مریم تزیین شده بود و امسال لامپی که از وسط سقف کوتاه آن آویزان بود روشنایی بخش درون کلیسا بود. و یک پنکه سقفی نیز سعی می کرد تا هوای گرم داخل کلیسا را به حرکت در آورد.

تا آنجایی که امکان داشت فضای داخل کلیسا مملو از زائران شده بود و در چنین فضایی جناب اسقف سخنان خود را این چنین آغاز کردند:

خدا را شکر می کنیم که در چنین روز مقدسی با صحت و سلامتی در اینجا جمع شده ایم. خدا را شکر می کنیم به خاطر هر نعمتی که به ما داده است. و این را هم باید بپذیریم که اکثر ما شکرگزار نیستیم.

امروز 29 سالگرد درگذشت اسقف اعظم مار زایا دشتو نیز می باشد و در همین جا یاد و خاطره ایشان را نیز گرامی میداریم.

حضرت مریم نقش بزرگی در زندگی ما مسیحیان دارد. از زمان پذیرفتن مژده جبرائیل تا روز انتقالش با جسم و جان به آسمان اگر چه حرفهای کمی از او ثبت گردیده اما هر چه گفته مهم بوده. حضرت مریم در تمام طول زندگی عیسی مسیح با او بوده و در حقیقت اولین حواری مسیح می باشد. او هر چه را که از مسیح می شنیده در قلبش نگهداری می کرد و راجع به آن فکر می نمود و پس از صعود مسیح به آسمان به شاگردانش منتقل می کرد.

حضرت مریم در قلب جامعه ایمانداران قرار دارد و مادر تمام ایمانداران است.

همچنان که نمی دانیم چرا پرواز پرنده در آسمان از خود رد پای باقی نمی گذارد و همچنین شنای ماهیان در آبها و نیز خزیدن مار بر سنگها. اینها همواره رازهای نامکشوفی برای ما انسانها باقی خواهند ماند. همینطور هم راز حامله شدن مریم باکره و مملو شدنش از روح القدس و نیز انتقالش با روح و جسم سه روز پس از مرگش به آسمان نیز رازهایی هستند که هرگز بر ما انسانها برمَلا نخواهند شد. و در این موارد حضرت اپریم قدیس نیز بسیار سخن گفته است.

امروز روز حضرت مریم است. این عید قدیمی ترین عید در کلیسای شرق ما است که از دوره پنجم میلادی به یادگار باقی مانده است و ریشه 1600 ساله دارد.

سه روز در تقویم کلیسای ما مختص حضرت مریم می باشند.

که به ترتیب عبارتند از:

  • عید تبریک گفتن به حضرت مریم ( روز دوم عید میلاد مسیح ـ 5 دی )
  • عید حضرت مریم نگهبان کشاورزی ـ روز 25 اردیبهشت
  • عید انتقال با جسم و جان حضرت مریم به آسمان ـ روز 24 مرداد

خدا حضرت مریم را پر از رحمت و شفقت آفرید زیرا می خواست او را مادر یگانه پسرش قرار دهد.

در خاتمه جناب اسقف فرمودند که :

به پسران و دخترانمان محبت به مسیح و مسیحی بودن را بیاموزیم .

بدانید که راه خدا تنها راهی است که هیچ ضرری به ما نخواهد رساند. از خدا می خواهیم تا صلح و آرامش را در تمامی دنیا برقرار کند و به مملکت عزیزمان ایران برکت دهد و به دولت مردانش سلامتی تا بتوانند در جهت پیشرفت ایران فعالیت کنند.

بدانید که ما در کلیسا یک خانواده می شویم زیرا از یک سفره تناول می کنیم. در خاتمه ایشان از تمامی جماعت که سکوت و نظم

و ترتیب را رعایت کرده بودند و تمام آنهائیکه زحمت کشیدند تشکر نمودند و عید را به همگی تبریک گفتند.

 

تهیه و تنظیم از آنت ورده  

 

عکسهای مربوطه