آغاز اجتماع مجمع اسقفان با سخنرانی عالیجناب پاپ اعظم بندیکت شانزدهم

با موضوع بشارتی جدید از انجیل

   تلاش برای کشف ایمان باعث ایجاد امید در زندگی هر انسان می شود. با این سخنان عالیجناب پاپ اعظم سخنرانی خود را آغار نمودند.

روز جمعه 5 اکتبر 2012 عالیجناب پاپ اعظم با برگزاری مراسم نماز قداس قربانی مقدس، آغاز سیزدهمین مجمع عمومی اسقفان با موضوع « بشارت جدید انجیل برای تبشیر ایمان مسیحی» را اعلام نمودند. این اجتماع تا 28 اکتبر در واتیکان انجام خواهد پذیرفت.

برادران و خواهران گرامی

با برگزاری این قداس قربانی مقدس سیزدهمین اجتماع عمومی مجمع اسقفان  با موضوع «بشارتی جدید برای تبشیر ایمان مسیحیت» را افتتاح می نماییم. این مبحث، راهنمایی برنامه ریزی شده برای جهت یابی صحیح کلیسا و اعضاء، خانواده و اجتماع  و قوانین آنها، می باشد. این چشم انداز مصادف است با آغاز سال ایمان که پنجشنبه 11 اکتبر همزمان با پنجاهمین سالگرد آغاز مجمع عمومی واتیکان دوم، که از این دو رویداد مهم کلیسا به خود نیرو خواهد گرفت.

از صمیم قلب به شما عزیزان خوش آمد می گویم که با حضورتان این اجتماع را تشکیل دادید، به طور اخص به منشی ارشد این اجتماع و دستیاران ایشان. و همچین به نمایندگان کلیساهای مختلف و ارگان های مذهبی و تمامی حضار، برادرانه خیر مقدم عرض نموده از همه تقاضا ی خالصانه می نمایم که با دعاهای خود اجتماعاتی را که در این سه هفته آینده برگزار خواهند گردید، همراهی نمایند.

فرازهایی از کتاب مقدس که امروز قرائت گردید ما را برای تعمق بر دو موضوع دعوت می نمایند: 1- ازدواج .. که پیشتر به آن اشاره خواهم نمود 2- عیسی مسیح که بلافاصله به آن خواهم پرداخت.. ما وقت کافی برای توضیح این بخش از رساله پولوس رسول به عبرانیان (2: 9) را نداریم؛ اما در آغاز این اجتماع باید این دعوت را که نگاه مان را به سوی عسیی مسیح سوق دهیم، بپذیریم « به زحمت تاج جلال و اکرام بر سر وی نهاده شد تا به فیض خدا برای همه ذائقه ی موت را بچشد» (عبرانیان 2: 9 ). کلام خدا ما را در مقابل مصلوب شده پر جلال قرار می دهد، به طوری که تمام زندگی ما و مخصوصاً وظائف در پیش گرفته شده این اجتماع که در حضور او و در جلال نور پر راز او انجام می پذیرد. بشارت انجیل مقدس همیشه آغاز و پایان آن عیسی مسیح ، فرزند یگانه خدا( مرقس 1:1) و مصلوب شده با شکوه و جلال است، باید نشانه و هدف اصلی آن شخصی باشد که انجیل را بشارت می دهد که همانا نشانه ای از محبت و صلح و دعوت به گرویدن به او و بازگشت دوباره به او باشد. عزیزان ما قبل از همه باید نگاه مان را به سوی او معطوف بداریم و اجازه دهیم تا بخشش و شفاعت او ما را پاک گرداند.

اکنون می خواهم به اختصار اشاره ای داشته باشم بر « بشارت جدید» که مرتبط است به بشارتی که به طور معمول داده می شود و به نامه ( برای مردم ad gentes از واتیکان دوم ). کلیسا به خواست خداوند ما عیسی مسیح برای بشارت به مردم به وجود آمده است. شاگردان او به تمامی نقاط جهان رفتند تا مژده جدید را بشارت دهند و بدین طریق جماعت ایمانداران را در تمامی مناطق پایه گذاری نمودند. با مرور زمان آنها به کلیسایی بزرگ  با ایماندارانی به مراتب بیشتر و فعال تر تبدیل شدند. در مقطع مشخصی از زمان، موحبتهای الهی تغییراتی را در روش و چگونگی فعالیت کلیسا ایجاد نموده است. کافی است به بشارت به قبایل انگولساکسون ها و یا اِسلاوها نگریست یا مژده انجیل در قاره آمریکا و یا مناطق مسیونرها در آفریقا، آسیا، و اقیانوسیه نگریست. در پس زمینه ی این موضوع مشتاق هستم به دو الگو که امروز لحظاتی پیش آنها را قدیسان با درجه دکترا در کلیسا اعلام نمودن نیز اشاره ای داشته باشم؛ قدیس ژان از اویلا ( Saint John d'avila ) و قدیسه ایلدگارد از بینگن ( Saint Ildegard of Bingen  ). روح القدس در زمان کنونی ما نیز کلیسا را برکت داده و یاری نمود تا اینکه مژده جدید کتاب مقدس با روشی خاص بشارت داده شود این روش، روحانیت و اشتیاق و اقتدار با آن را در مجمع واتیکان دوم یافته است. این روش جدید بر مبنای دو اصل اساسی استوار گردید؛ 1-  ( mission ad gentes  ) یعنی بشارت انجیل مقدس با آنانی که این انجیل و مژده ی نجات و رهایی را دریافت ننموده اند 2- بشارتی جدید که شامل آنانی می گردد که راز تعمید مقدس را دریافت نموده اند ولی از کلیسا دور گردیده و زندگی خود را بدور از اصول ایمان مسیحی و جدا از آن می گذرانند. اجتماعی که امروز افتتاح می گردد بر این شاخه ی دوم یعنی تلاش برای روش بشارتی جدید تأکید می کند و در آن این اشخاص را به ملاقات دوباره با مسیح تشویق می نماید که به تنهایی صلح دورنی را ایجاد می نماید؛ و برای کشف دوباره ایمان آنان را یاری می دهد، که همانا سرچشمه بخششی است که شادی و امید در زندگی فردی، اجتمایی و خانواده را با ارمغان می آورد. طبیعتاً در این راه بشارت به عنوان معنی اصلی کلمه نباید تضعیف شود یا فعالیت بشارت انجیل در جماعت نباید تقلیل یابد. در حقیقت این سه ویژگی بشارت انجیل مکمل یکدیگر بوده ثمره با بار خواهند آورد.

ادامه مطلب